Vjing zwany również wizualizacjami muzycznymi to, mimo że od wielu lat funkcjonujące pojęcia to dalej dość tajemnicze i nieznane w naszym kraju. Kojarzą się w zasadzie z niczym, albo z abstrakcyjnymi obrazkami generowanymi przez programy typu Windows Media Player – nic bardziej mylnego.

Wizualizacje muzyczne – Co to takiego?

Wizualizacje to żywa muzyka opowiadana ruchomymi obrazami, a Vj to osoba, która tworzy muzykę wraz z zespołem czy Dj’em opowiadając ją obrazami.

Omawianie pojęcia wizualizacji muzycznych i Vjingu należy rozpocząć od postaci Vj’a. Pojęcie Vj pochodzi od angielskiego pojęcia Video Jockey i pierwotnie odnosiło się do prezenterów stacji muzycznych takich jak MTV.Jednak w tej chwili Vj to osoba, która zajmuje się tworzeniem ilustracji muzycznych na żywo podczas eventów, live actów, koncertów i imprez klubowych.

W szerszym kontekście o wizualizacjach muzycznych można powiedzieć również, że jest to oprawa wizualna imprez.

wizualizacje-muzyczne---vj--splaszfx-1

Jak pracuje Vj?

Przygotowanie wizualizacji muzycznych jest bardzo mocno uzależnione od rodzaju imprezy na potrzeby, której są przygotowywane i wielkości takiego przedsięwzięcia. Same materiały wizualne to zależnie od potrzeb i stylu konkretnego twórcy, materiały filmowe, animacje, statyczne grafiki, fragmenty filmów, fragmenty reklam, które często są tworzone na potrzeby konkretnego przedsięwzięcia, lub pochodzą  bibliotek loopów (materiałów przygotowanych na potrzeby wizualizacji), którą każdy Vj posiada w swoim archiwum.

Od strony technicznej oczywiście zależnie od wielkości imprezy Vj jest również odpowiedzialny za przygotowanie techniczne imprezy, czyli zastosowanie odpowiednich ekranów, odpowiednich projektorów czy monitorów do emisji swoich dzieł. Tu również często zaciera się granica pomiędzy zwykłym występem Vjskim a video mappingiem, o którym już jakiś czas temu pisałem tu na blogu. Do ekipy Vjskiej należy również odpowiednie dobranie oprogramowania najlepszego do realizacji danego przedsięwzięcia.

21_37_23-105-18[1]

Czy wizualizacje muzyczne są dla mnie?

Tak jak jeszcze kilka lat temu to oświetlenie sceniczne było wartością dodaną do występów teatralnych, koncertów na wielkich scenach czy występów klubowych, tak teraz to właśnie wizualizacje muzyczne stają się ważną ich częścią.

W tej chwili coraz częściej zespoły muzyczne decydują się na stałą współpracę z Vjem, duże festiwale zatrudniają vj’ów, którzy uczestniczą w projektowaniu oprawy wizualnej imprezy i jej realizacją.
Jeśli więc chcesz, aby Twoja muzyka zyskała nowy wymiar, nową, jakość i siłę, lub planujesz imprezę z dj’em czy koncert to wizualizacje muzyczne oraz współpraca z Vjem to coś, co powinieneś wziąć pod uwagę.

Więcej o wizualizacjach muzycznych: Wizualizacje Muzyczne – krótka definicja

Nasze realizacje: Portfolio realizacji