781355430 splasz@splaszfx.pl

Od początku historii filmu oraz kina powierzchnią projekcyjną był prostokątny biały ekran. Podczas eventów festiwali czy koncertów najczęściej widzimy prostokątne ekran i telebimy. Jednak od kilku lat w świecie projekcji eventowych oraz pokazów vjskich pojawia się pojęcie mappingu. Wiele osób słyszało to stwierdzenie, wielu widziało różne rodzaje mappingu, jednak niewiele osób jest w stanie powiedzieć, czym dokładnie jest mapping.Próbując złożyć jednoznaczną definicję mappingu można by powiedzieć, że jest to projekcja obrazu na nieregularnej powierzchni np. budynku, pomniku, samochodzie itp. angażująca architekturę przedmiotu w strukturę animacji.

Mówiąc jaśniej jest to nowoczesna i dość nowatorska technika projekcyjna mająca na celu stworzenie iluzji „ożywienia” danego przedmiotu, stworzenia ważenia trójwymiarowości obiektu i zachwiania formy poszczególnych elementów.  W poniższym artykule postaram się przybliżyć dokładniej, czym jest mapping, jak powstaje, czym się charakteryzuje i co najważniejsze – ile kosztuje.

Do czego możemy wykorzystać mapping?

Tu odpowiedź jest banalnie prosta – video mapping zwany również mappingiem 3d możemy wykorzystać w zasadzie wszędzie. Prezentowany jest w postaci artystycznych pokazów, performance, jako niebanalny rodzaj reklamy, prezentacji nowych produktów – wszystkiego od otwarć nowych budynków, poprzez prezentacje nowych modeli samochodów aż do nowych zapachów perfum. A także, jako wizualizacje klubowe, projekcje ekranowe o nietypowych kształtach, oprawa wizualna scen i koncertów.

Rodzaje mappingu.

Mapping można podzielić, na co najmniej dwie kategorie, co niniejszym postaram się uczynić. Podkreślam również, iż jest to podział stworzony na potrzeby niniejszego artykułu i ma służyć tylko, jako próba usystematyzowania tematu.

Pierwszym z nich jest 3d mapping „geometryczny”. To mapowanie przedmiotów poprzez odpowiednie kształtowanie materiału wizualnego i odpowiednie maskowanie poszczególnych jego części.

Na potrzeby tego artykułu przygotowaliśmy na szybko dwa krótkie testy-pokazy rodzajów mappingu. Poniżej pierwszy z nich:

[bliptv g%2BB3gqmlcQI]

Ten rodzaj jest stosunkowo łatwy do osiągnięcia i szybki w przygotowaniu. Stosowany może być w klubach, na mniejszych koncertach etc. Szybkość konfiguracji daje nam możliwość stosowania go w zasadzie wszędzie bez uprzedniej wizji lokalnej ani zbyt skomplikowanych przygotowań. Aby „wymapować” daną powierzchnię wystarczy odpowiedni zapas czasu(1-3h) na konfigurację.

Technika ta poza typowym mappingiem stosowana może być również do zwyczajnego wyświetlania wizualizacji/prezentacji w nietypowych warunkach technicznych. Na przykład w przypadku, gdy chcemy użyć okrągłych, lub wielokątnych ekranów. Technika ta sprawdzić się może również doskonale w momencie, gdy nie jesteśmy w stanie ustawić projektorów idealnie na wprost powierzchni projekcyjnej. Dzięki niej jesteśmy w stanie „wyprostować” skorygować kąty z dokładnością do pojedynczego piksela.

Poniżej kilka realizacji wykorzystujących „mapping geometryczny”

[vimeo 15809695]

[vimeo 16697754]

[youtube tJ_NnRllNJY]

Drugi rodzaj 3D mappingu różni się od poprzedniego przede wszystkim zdecydowanie dłuższym czasem przygotowania i zdecydowanie bardziej skomplikowanym zapleczem technicznym potrzebnym do jej realizacji.  Oczywiście w zamian za to otrzymujemy zdecydowanie bardziej monumentalny i zapierający dech w piersiach efekt.

Właśnie a technika stosowana jest do – jak to czasem jest nazywane – „ożywiania” przedmiotów czy budynków.

Poniżej krótka prezentacja przygotowana w ciągu kilku godzin przez nas na potrzeby artykułu.

[bliptv g%2BB3gqq%2BYwI]

Oczywiście to tylko próbka możliwości prezentowanej techniki i namiastka tego, co można osiągnąć, ale może zanim przejdziemy do prezentacji naprawdę monumentalnych najpierw kilka słów na temat nakładu pracy, jaki należy włożyć w ich przygotowanie.

Pierwszym krokiem w przygotowaniu mappingu 3D danego obiektu jest dokładne określenie tego, co chcemy osiągnąć i w jakiej lokalizacji.

Kolejnym powinno być wykonanie „mapy” wizualizowanego obiektu, czyli dokładnego rzutu 3d danej powierzchni. Tu przydatny może okazać się rzut architektoniczny fasady budynku na powierzchni, którego planujemy konstruowanie animacji. Po stworzeniu mapy/modelu 3d możemy dopiero zasiąść do tworzenia pełnego scenariusza animacji. Do jej wykonania służą wszelkie programy i techniki animacyjno filmowe dostępne obecnie np. Adobe After Effects, 3Ds Max, Maya, Blender, etc.

Tak przygotowaną animacje możemy wyemitować w miejscy przeznaczenia. Do odpowiedniego pozycjonowania animacji na budynku używany specjalnego oprogramowania dającego nam możliwość ustalenia pozycji, zniwelowania przesunięć oraz ewentualnych problemów wynikających z zastosowania danej optyki w projektorze.

Czym i jak wyświetlić wideo mapping?

Najprostszą odpowiedzią może być: projektorem!

I tak w zasadzie jest – zależnie od lokalizacji i warunków technicznych oraz wielkości obiektu możemy wykorzystać zwykłe popularne projektory do zastosowań domowych o mocy światła w 2000-4000 ansi lumen, które z pewnością sprawdzą się w zastosowaniach klubowych i mapowaniu niedużych obiektów a kończąc na warzących kilkadziesiąt kilogramów, wielolampowe kolosy projekcyjne z wymiennymi optykami o mocy światła 20000-40000 ansi lumen często stosowane w grupach celem wzmocnienia mocy sygnału. Takie moce stosujemy do monumentalnych projekcji na budynkach lub obiektach wielopłaszczyznowych.

Poniżej kilka monumentalnych realizacji oraz making ofów prezentujących zachwycający efekt końcowy oraz ogrom pracy, jaki należy włożyć w ich przygotowanie.

[youtube UJ7E7uEZN00]

[vimeo 18460233]

[youtube G9Ojx7o5EJE]

[vimeo 16722030]

Na koniec najważniejsze:

Ile kosztuje mapping?

I jak top zwykle bywa z najważniejszymi pytaniami – odpowiedzieć na nie nie jest tak łatwa i jednoznaczna. Na określenie ceny składa się zbyt wiele elementów, aby móc to jednoznacznie określić. Ceny projektorów, mapowania, modelowania, użycia odpowiedniego oprogramowania, pracy animatora, a czasem kilku animatorów i grafików. Odpowiedniego przygotowania miejsca projekcji i wielu innych rzeczy. Bez tych informacji nie można określić nawet przybliżonej ceny shape mappingu (3d mappingu). Bez nich można powiedzieć, że mapping będzie kosztował pomiędzy 1000zł a 100000zł netto J

Wszyscy Ci, którzy są zainteresowani wzbogaceniem swojego eventu, mappingiem, którzy chcą zaprezentować w swój niebanalny sposób swój nowy produkt czy nową kampanię reklamową nie muszą się od razu na początku martwić milionowymi budżetami takiego przedsięwzięcia. Wszystko zależy od potrzeb i tego, co chcemy osiągnąć.

Edit.
W tej chwili nasza firma zajmuje się doradztwem w doborze sprzętu i przede wszystkim produkcją materiałów wideo oraz animacji – również na potrzeby wideo mappingu. Nie prowadzimy w tej chwili wynajmu sprzętu.